Tarih

I. Balkan Savaşı (1912-1913)

Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için tarihten I. Balkan Savaşı hakkında bilgiler vereceğiz.

I. Balkan Savaşı

Osmanlı Devleti, İtalya ile Trablusgarp’ta savaşırken Rusya’nın da kışkırtması ile harekete geçen Balkan ülkeleri durumdan faydalanarak Osmanlı Devletine saldırdı.  Bu savaş sırasında ordunun bir kısmı terhis edildiğinden ve subaylar arasında parti çekişmeleri olduğundan dolayı Osmanlı ordusu Balkan devletleri tarafından yenilgiye uğratıldı.

Balkan Ülkeleri (Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ) ile anlaşmalar yaparak Edirne dahil olmak üzere tüm Balkan topraklarından çekildi. Birinci Balkan Savaşında Osmanlı Devleti ile sınırları kalmamasından faydalanan Arnavutlukta bağımsızlığını ilan ederek Osmanlıdan ayrılan son Balkan devleti oldu.

I. Balkan Savaşının Önemi

Birinci Balkan Savaşında Bulgaristan diğer Balkan ülkelerine nazaran daha çok toprak almıştı bu durumdan rahatsız olan Balkan ülkeleri toprak paylaşımı yüzünden anlaşmazlığa düştüklerinden aralarında birleşerek Bulgaristan’a savaş ilan ettiler. Birinci Balkan Savaşına katılmayan Romanya da Bulgaristan’a karşı savaşa girdi.

Bulgaristan’ın içine düştüğü durumdan faydalanan Osmanlı Devleti de Bulgaristan’a karşı savaşa girdi.  Binbaşı Enver Bey komutasında ilerleyen Osmanlı kuvvetleri Edirneyi geri aldıktan sonra Kırklareli’ne ilerledi ve burayı da aldı. Avrupalı devletlerin müdahalesi üzerine daha fazla ilerlemedi. Savaş sonunda Balkanlı ülkelerle anlaşma yapılarak buralar da kalan Türklerin hakları güvence altına alındı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba bir sorum olacak.
    I. Balkan Savaşı’nın patlak vermesine yol açan ana sebepler nelerdi? Bu savaşın Balkan devletleri ve Osmanlı İmparatorluğu üzerindeki uzun vadeli etkileri nelerdir? I. Balkan Savaşı’nın sonuçları bölgedeki siyasi dengeleri nasıl etkiledi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu